In beeld: van versleten pand naar eigentijdse stadswoning
Renovatie, Renovatie gesloten, Reportages
Kristien en Jasper kochten een oud ‘te renoveren’ pand dat in drie appartementen was opgedeeld, vlak bij het Rivierenhof in Antwerpen. Met behulp van Komaan! Architecten maakten ze er een luchtige, zonnige gezinswoning van. Met plaats voor maar liefst twee ateliers, voor hun beider hobby’s.
Nadat ze een
reportage hadden gezien van een van hun projecten klopten Kristien en Jasper aan
bij Komaan! Architecten. “Het pand was
van het type bel-etage maar helemaal verkrot en met koterijen in de tuin”,
vertelt Katrien Van Doren van Komaan! Architecten, een bureau dat vaak
stadswoningen renoveert. “Voor ons is compact wonen het wonen van de toekomst.
Soms verkleinen we zelfs huizen, wanneer dat de indeling ten goede komt. Alles
is ook heel duur tegenwoordig, elke vierkante meter extra kost een paar duizend
euro meer. Bij ons is kwaliteit van wonen belangrijker dan kwantiteit.” Een
aanpak die de eigenaars blijkbaar wel konden smaken. “Ze hebben ons van in het
begin veel vertrouwen gegeven en ons vrij gelaten”, aldus de architecte.
Schuifpoort
De voorgevel lieten de architecten grotendeels ongemoeid, op de nieuwe ramen en garagepoort na. “Voor de poort pasten we een klassiek procedé toe dat weliswaar niet meer zo gangbaar is maar wel heel handig”, vertelt Katrien. “De poort schuift weg langs de gevel en in de poort is de voordeur verwerkt. Ideaal om plaats te winnen.” En dat mocht hier wel. een deel van de garage doet immers dienst als de atelier-ruimte voor Jasper. Hij werkt graag aan fietsen en heeft daar dus nu de plaats voor. “We zorgden voor licht in die ruimte door een raam te voorzien tussen de garage en de hal.”
Twee trappen
De grootste werken speelden zich achteraan af. “Het bestaande voorhuis hebben we gestript. Alle losse wanden gingen eruit en de oorspronkelijke bezetting hebben we verwijderd. De draagmuren hebben we vervangen door stalen liggers om de ruimtes opnieuw te kunnen indelen. Enkel de trap hebben we behouden.” Achteraan gingen alle koterijen tegen de grond. In de plaats kwam een open achterbouw over twee verdiepingen, waar de ruime leefkeuken en eetplaats een plek kregen op de begane grond. Een nieuwe, tweede trap leidt naar de zithoek die via een vide neerkijkt op de keuken.
Van krot naar eigentijdse woning
Kristien en Jasper wonen er nu 2,5 jaar en genieten elke dag van hun ‘nieuwe’ eigentijdse stadswoning. Ze gingen van krot naar een mooi en praktisch huis. En niet tegen even om het welke kostprijs. Het budget werd nauwlettend in de gaten gehouden. “We hebben bewust voor lowdbuget-materialen gekozen én voor een renovatie”, aldus de architecte.
Nog om het budget binnen de perken te houden kluste Jasper, een ontwerper, zelf veel mee. Hij hielp niet alleen bij het brute werk zoals strippen en afbreken, maar legde zich ook toe op de loodgieterij, en dat de voldoening voor hem des te groter.
Ontwerp Komaan! Architecten
Tekst Soetkin Bulcke
Foto’s Yannick Milpas
Alle koterijen achteraan deze bel-etagewoning werden afgebroken. In de plaats staat een nieuwe aanbouw met een raampartij over twee niveaus. De bestaande achtergevel werd bekleed met leien.
Alle koterijen achteraan deze bel-etagewoning werden afgebroken. In de plaats staat een nieuwe aanbouw met een raampartij over twee niveaus. De bestaande achtergevel werd bekleed met leien.
De architecten kozen bewust niet voor schuiframen, maar voor ramen en deuren die 180 graden opengedraaid kunnen worden. Helemaal in atelierstijl. Voor het terras kozen de bewoners voor betontegels.
Grenzend aan het terras en de tuin, kregen keuken en eetplaats een plek in het nieuwe volume. De zithoek op de verdieping zit iets meer geborgen, maar behoudt dankzij de vide wel contact met de rest van de leefruimte, en dankzij de grote ramen ook met de omgeving.
Grenzend aan het terras en de tuin, kregen keuken en eetplaats een plek in het nieuwe volume. De zithoek op de verdieping zit iets meer geborgen, maar behoudt dankzij de vide wel contact met de rest van de leefruimte, en dankzij de grote ramen ook met de omgeving.
Een nieuwe trap verbindt de leefruimtes met elkaar. De reling op de vide is van strekmetaal, doorzichtig en aangenaam voor de lichtinval.
De verlichting komt van de Antwerpse interieurwinkel Espoo. “We hebben blauwe armaturen aangeraden omdat er een blauwe schakering in de vloertegels zit”, vertelt de architecte.
De nog zichtbare plafondstructuur zorgt voor een fris industrieel effect, dat wordt versterkt door de aluminium ramen. Die zorgen door hun grote afmetingen trouwens voor een overvloed aan daglicht.
De keuken is een combinatie van gestoomde beuk en gelakt mdf. In de houten wand zitten de deuren naar de hal en naar de garage. Onder de trap volgen drie ingemaakte kasten mooi het verloop van de treden.
Materialen, kleuren en accessoires werden zorgvuldig gekozen en op elkaar afgestemd. De open leefkeuken kreeg zo een industrieel maar toch warm karakter.
In het hele huis werd gekozen voor een lichtkleurige vloerbekleding, wat overal zorgt voor een ruimtelijk effect in dit huis met een gevelbreedte van zes meter.
De architecten ontwierpen de keuken op maat. Een warme combinatie van hout en mdf.
Een groot gordijn houdt het felle ochtendlicht tegen en helpt om geluiden te dempen.
Via een nieuwe trap kom je op de vide. De bestaande trap in het midden van de woning bleef ook bewaard, waardoor je nu op twee manieren in huis kan circuleren.
Om de zithoek veilig af te schermen van de trap, kwam er een laag boekenrek.
In het meubelblok zitten boeken, de barkast, de televisie en de stereo-installatie verstopt, net als de toegang tot de bestaande traphal én het naaiatelier van de eigenares. Op de vloer een gietvloer van polyurethaan.
De bestaande achtergevel werd opengebroken. Een stalen ligger duidt op de vroegere grens. Hij werd wit geschilderd en dient nu zelfs om enkele spulletjes op uit te stallen. Een bandraam erboven brengt extra daglicht binnen.
De deur naar de bestaande traphal zit verwerkt in het meubelblok in de zithoek.
Naast de zithoek op de vide zit het naaiatelier van Kristien, met kast van Ikea.
De nachtverdieping is rustig en sober. De drie slaapkamers en de badkamer zitten gegroepeerd rond een centrale dressing.
Op de bovenste verdieping bleef het oude parket behouden maar werd het wit geschilderd, wat voor rust zorgt in de slaapkamers.
De badkamer werkten de architecten af met een vergrijsde azuurblauwe tegel. In het opgehoogde gedeelte werkten ze alle leidingen weg. De spiegelkast kreeg schuifdeuren om plaats te besparen.
Op de bovenste verdieping bleef het oude parket behouden maar werd het wit geschilderd, wat voor rust zorgt in de slaapkamers.
Behalve de nieuwe garagepoort en de ramen lieten de architecten de gevel grotendeels ongemoeid. Voor de poort grepen ze terug naar een procedé van vroeger: in de poort zit de voordeur, en de poort zelf kan langs de gevelwand naar binnen schuiven. Zo bespaar je plaats.
Behalve de nieuwe garagepoort en de ramen lieten de architecten de gevel grotendeels ongemoeid. Voor de poort grepen ze terug naar een procedé van vroeger: in de poort zit de voordeur, en de poort zelf kan langs de gevelwand naar binnen schuiven. Zo bespaar je plaats.